פעילות מיקרוסקופ מגניבה על חלל!

פעילות מיקרוסקופ מגניבה על חלל!

אוגוסט הגיע ואיתו כל הצרות שלי.

ולא, זה לא מה שאתם חושבים, זה לא מקרה קלאסי של "אין לילדים מסגרת וההורים סובלים", אני דוקא נהנית עם הבנות.

ז'תומרת רוב הזמן.

ז'תומרת כשהן לא משגעות אותי בבית. שתיהן. עם סונאטות של בכי קורע לב כי מישהי קיבלה ביסקוויט יותר גדול מהשניה.

הפעם אוגוסט היה אכזרי אלינו במיוחד ו"פינק" אותנו במחלות חוזרות לכל המשפחה. לקח לנו זמן להתאושש אבל הנה הגענו לכמה ימים רגועים ומצאתי את הזמן להעביר את הפעילות שרוני כל כך ציפתה לה.

רוני שלי הולכת לצהרון פרטי מהמם (שבקיץ מתפקד כקייטנה) והבטחתי לה שנעביר שם פעילות בנושא מיקרוסקופ. היא ממש התלהבה וציפתה לזה. הבטחתי לה שאם הפעילות תהיה טובה אנחנו נעשה את אותה הפעילות גם בגן כשתתחיל השנה.

הכל התחיל מזה שרכשתי מיקרוסקופ USB אצל הדוד עלי והתלהבתי נורא. כן אני מתלהבת ממיקרוסקופים, לא נראה לי שזה מפתיע מישהו מהקרובים אלי 🙂 ישר חשבתי כמה מגניב זה יהיה לילדים קטנים ובניתי פעילות סביב השימוש בו.

הפעילות כולה נמשכה סביב שעה וחצי, השתתפו בה תשעה ילדים בטווח גילים 4-5 (וכן!! מסתבר שאומרים גילים!)

אני ארשום את הפעילות בשלבים ממוספרים – ככה קל יותר גם לקשת ריכוז כמוני וגם לכל קהל הקוראים 😊

הכנות:

חוץ מהמובן מאליו – המיקרוסקופ, רכשתי במקס סטוק קופסאות פלסטיק קטנות עם מכסה מתברג, כמה זכוכיות מגדלת, והכנתי דפים – חלק להצגה וחלק משחק-משימה שהם עשו בסוף.

הפעילות:

 1. בשלב הראשון כל הילדים ישבו במעגל איתי והסברתי להם מה זה מיקרוסקופ. חזרנו על המילה הרבה פעמים כדי ללמוד אותה.
  שאלתי אותם – מה אנחנו רואים ממש טוב?
  הם ענו כל מני דברים שהיו בסביבה – ספה, שטיח, משחקים…

         אחר כך שאלתי מה לא רואים כל כך טוב. הם ענו בין היתר – נמלים, אבנים קטנות וכו.

 1. בשלב השני נתתי להם זכוכיות מגדלת ואמרתי להם לחקור כל מני דברים קטנים. הם ניסו לראות כל מני לכלוכים על השטיח, פרטים של בובות גלו וכו'. הסברתי להם שזכוכית מגדלת יודעת להגדיל רק קצת. אבל מה קורה כשיש דברים עוד יותר קטנים ואנחנו רוצים לראות אותם? בשביל זה המציאו את המיקרוסקופ.
      
 2. בשלב הזה הראיתי להם תמונות של דברים בהגדלה והם היו צריכים לנחש מה זה. אחרי הניחושים הראיתי להם את התמונה ללא הגדלה. הם מאוד התלהבו מזה כי אלו היו דברים שמקושרים אצלם ליומיום.
 3. חילקתי להם קופסאות עם השם שלהם והסברתי שהם חוקרים צעירים ואנחנו הולכים עכשיו לחקור דברים שהם ימצאו בחוץ. הנחיתי אותם שמותר יהיה לקחת רק דברים קטנים, שיכנסו לקופסא. כולם ירדו לחצר וחיפשו עלים/פרחים/בלוטים וכו.
          
 4. עלינו חזרה למעלה והם שוב התיישבו במעגל מול המחשב שאליו מחובר המיקרוסקופ. כאן עשיתי סוג של פאשלה ולא מצאתי כבל שמחבר בין המחשב לטלוויזיה. אז הם ראו את התמונה רק בגודל מסך מחשב שזה מבאס. אבל נו שיין.
  בשלב הזה לקחתי לכל ילד לפי סדר הישיבה את הקופסא וננתי לו לבחור שני דברים מכל מה שאסף וראינו את הדברים כולנו תחת המיקרוסקופ. ראינו אבנים – הראיתי להם שכאשר מסתכלים על האבן מרחוק היא נריאת בצבע אחד אבל מקרוב רואים שיש בה הרבה צבעים. ולפעמים ראינו חור, והם אמרו שאולי חרקים חיים שם.

  ראינו מבנה של עלה (והראיתי להם שזה כמו בתמונה שראינו בתחילת הפעילות).
  ראינו נוצה ואיזה שלד יש לה.

  החלק הכי מגניב היה שהרבה מהם לקחו פרחי בר קטנים, וכאשר הסתכלנו במיקרוסקופ ראינו שם חרקים קטנים שנעים! זה היה ממש יפה והם התלהבו בטירוף. בסוף אפילו הצלחנו לתפוס נמלה קטנה שהתפלחה לה הביתה – על הדף היא נראתה כמו נקודה קטנה שזזה אבל במיקרוסקופ הם ממש ראו את המבנה שלה והרגליים. היה מגניב.

  אחרי כל הקופסאות ראינו בד של חולצה, שערות, ציפורניים, את הבפנים של האוזן. אם לא הייתי עוצרת הם היו ממשיכים ככה שעה!
 1. לסיום הכנתי להם דף משימה – להתאים תמונות רגילות לתמונות ההגדלה שלהן.

היה מאוד מוצלח וראו שהם התעניינו והתלהבו. הפעילות נמשכה כשעה וחצי.

מקווה שנתתי לכם רעיון נחמד לפעילות בחופש, אפשר להסתפק רק בזכוכיות מגדלת אם עדין אין מיקרוסקופ (ונראה לי זאת הנחה רווחת בין רוב האנשים).

אהבתם את הפעילות? ממש אשמח לשמוע.

אולהכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *